Biblijna historia narodzin Chrystusa, choć wspólna dla chrześcijan na całym świecie, opowiadana jest w różnorodnych językach. Różne też bywają tradycje i zwyczaje towarzyszące obchodzeniu Świąt Bożego Narodzenia w zależności od kraju czy rejonu świata. Na ten wielojęzyczny i wielokulturowy wymiar historii o Bożym Narodzeniu zwrócono uwagę w przedstawieniu pt. „Święta Noc, Holy Night, Heilige Nacht” zaprezentowanym dwukrotnie społeczności naszej szkoły w dniu 20.12.2018 r. , a przygotowanym pod kierunkiem nauczycieli języków obcych z naszej szkoły: pani Doroty Główczyk, pani Elżbiety Kluziak, pani Agaty Wysockiej i pani Beaty Balickiej. W rolę aktorów, recytatorów, chórzystów i tancerzy wcielili się uczniowie klas 5c, 7b, 7c, 8a i 8b, którzy znakomicie sprawdzili się w powierzonych im rolach. Mieli oni utrudnione zadanie, gdyż opowiedziana przez nich historia narodzin Chrystusa, jak też zaśpiewane w ramach oprawy muzycznej kolędy i piosenki świąteczne, wybrzmiały w przedstawieniu w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim, a więc inaczej niż bywało to dotychczas. Wymagało to od nich dodatkowego wkładu pracy, ale ten wysiłek został nagrodzony przez publiczność gromkimi brawami.

Specyfiką omawianego przedstawienia było ponadto ukazanie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia w ujęciu szerszym niż tylko nasze rodzime. Publiczność szkolna miała bowiem możliwość zapoznania się także z tradycjami świątecznymi w Niemczech i w Wielkiej Brytanii. Łączenie tych trzech elementów kulturowych obrazowały umieszczone na kotarze życzenia w trzech językach: „Wesołych Świąt”, „Merry Christmas” „Frohe Weihnachten” oraz ustawione na scenie trzy stoły świąteczne: polski, niemiecki i angielski ze specyficznymi dla tych krajów potrawami i elementami wystroju świątecznego. Dopełnieniem całości przedstawienia był świąteczny układ taneczny wykonany przez uczennice klasy 8a i 8b oraz zaśpiewane w języku angielskim życzenia świąteczne z wykorzystaniem piosenki: „We wish you a merry Christmas ...”
Przedstawienie zostało bardzo dobrze przyjęte przez szkolną publiczność, o czym świadczyły gromkie brawa z jej strony. Jego pomysłodawcy i wykonawcy usłyszeli ponadto słowa uznania i podziękowania ze strony obecnej wśród publiczności Dyrekcji szkoły w osobach pani Dyrektor Ewy Momot i pani Dyrektor Jolanty Borek.
Po zakończonym przedstawieniu miało miejsce wręczenie nagród książkowych i dyplomów laureatom Szkolnego Konkursu: „Stroik, bombka, kartka bożonarodzeniowa” organizowanego przez wychowawców świetlicy szkolnej SP 10 w Lublinie. Po I turze przedstawienia wręczała je pani Dyrektor Jolanta Borek, a po drugiej pani Dyrektor Ewa Momot.
Dziękując za docenienie naszej pracy i talentów językowych, aktorskich, wokalnych i tanecznych naszych uczniów życzymy Całej Społeczności Szkolnej z okazji Nowego Roku 2019 Wszystkiego Najlepszego!, All The Best!, Alles Gute! i zachęcamy do nauki języków obcych.

Nauczyciele języka angielskiego i niemieckiego SP 10