Narodowe Czytanie to akcja popularyzująca czytanie ważnych dla Polaków tekstów literackich. Każdego roku czytamy inną lekturę, bieżącemu patronowała ,,Moralność pani Dulskiej” autorstwa młodopolskiej dramatopisarki - Gabrieli Zapolskiej. W związku z tym, że wrzesień w Dziesiątce obfitował w liczne wydarzenia, Narodowe Czytanie rozciągnęło się w czasie.

Oglądaliśmy prezentacje, fragmenty adaptacji dramatu, robiliśmy okazjonalne gazetki, nasze zeszytu wzbogaciły się o pieczątkę akcji, ale co najważniejsze - czytaliśmy. Choć tekst do łatwych nie należy, klasy starsze chętnie do niego sięgały. Okazało się, że przy okazji lektury fragmentów dramatu poznaliśmy barwne postacie,  kontekst epoki oraz niezwykłe związki frazeologiczne zaczerpnięte z treści lektury.