7 października w czasie obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych klasa 3C pod opieką p. Anny Lipońskiej i p. Małgorzaty Kozak odwiedziła Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie. Uczniowie mieli okazję zwiedzić bibliotekę, poznać zbiory, sposób przechowywania książek w magazynie oraz wziąć udział w zajęciach pt. „Książki wirtualne”.

Młodzi czytelnicy zapoznali się z książkami z rozszerzoną rzeczywistością, typu pop-up, książeczkami sensorycznymi, książkami z kolorowymi soczewkami oraz z foliami, a także z książkami z okularami 3D.

Książki wzbudziły dużo emocji, ponieważ uczniowie klasy trzeciej widzieli wiele z nich po raz pierwszy w życiu. Dzieci zobaczyły  że dzięki aplikacjom mogą postać, np. zwierzaka, z kart książki „ożywić” i nim sterować, by spacerował, zwiększał się i zmniejszał na tablecie i w smartfonie,  a np. w książce o Neli mogły obejrzeć filmiki, w innej  słyszeć dźwięki i wydobywać z kart bohaterów opowiadań. Zajęcia były bardzo ciekawe i zajmujące.

Oto opisy wybranych książek   - prace uczniów.

W bibliotece najbardziej podobała mi się książka pt. „Gwiazdy”. Jest to książka interaktywna, której bohaterem jest Świnka Peppa..

Świnka Peppa jest to postać bajkowa znana w Polsce jak i na świecie. Książka ta wpadła mi w oko,  ponieważ jest ciekawie zrobiona. Posiada ona kartonową,  białą latarkę i czarną folię, dzięki której wygląda jakby naprawdę świeciła. Zabawa polega na tym, aby podświetlić rysunek, a potem znaleźć na nim ukryte symbole.

Jest kilka książek z tej serii, bardzo polecam kupić sobie jedną z nich.

Basia Padewska

Moja książka to „Nela i skarby Karaibów”. Lubię podróżować i zwiedzać jak Nela i dlatego tę książkę opisuję.

Nela uwielbia zwierzęta jak ja. Ciekawie opisuje swoje przygody, jest dużo obrazków. Ta książka jest interaktywna. Wygląd: na okładce jest stojąca Nela i ma na ramieniu papugę. Można zeskanować kod QR – aplikacja see more.

W tej książce Nela ma 11 lat, można ją obejrzeć w TVP1, ABC i na Facebooku.

W tej książce była w tych krajach: Kuba, Haiti, Dominikana, Honduras, Kostaryka, Panama i Nikaragua. Ciekawostka z książki Neli: Krzysztof Kolumb nie zdawał sobie sprawy, że odkrył Amerykę i cały czas myślał aż do końca życia, że dotarł do Azji!!!.

Polecam.

Franek Potrzyszcz

Dziś odwiedziliśmy z całą klasą bibliotekę, w której zobaczyliśmy kilka książek interaktywnych.

Mnie najbardziej podobała się książka o przyrodzie i dzikich zwierzętach. Żeby zobaczyć jej treść potrzebna jest specjalna zakładka z okienkami w trzech kolorach. Zakładkę należy przyłożyć do oka, aby zobaczyć co przedstawia rysunek w książce. Pod niebieskim kolorem okienka ukryły się zwierzęta aktywne w nocy, pod czerwonym – zwierzęta aktywne w dzień, a pod zielonym – rośliny. Dodatkowo w książce umieszczono biało-czarne strony z rysunkami głów zwierząt.

Moim zdaniem ta książka jest bardzo ciekawa i kolorowa. Chętnie obejrzałabym podobne książki o innej tematyce.

Laura Szymula