Szkoła Podstawowa nr 10 im. H. Sienkiewicza
81 74 72 846
  • Szkoła Podstawowa nr 10 w Lublinie

Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzeniu egzaminu ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w następujących terminach:

  • 25maja 2021 r. (wtorek) godz. 9:00 - j. polski. Egzamin będzie trwał 120 minut, a w przypadku uczniów, którym przysługuje prawo do przedłużonego czasu pracy – nie dłużej niż 180 minut.
  • 26maja 2021 r. (środa) godz. 9:00 - matematyka. Egzamin będzie trwał 100 minut, a w przypadku uczniów, którym przysługuje prawo do przedłużonego czasu pracy – nie dłużej niż 150 minut.
  • 27maja 2021 r. (czwartek) godz. 9:00 - j. angielski. Egzamin będzie trwał 90 minut, a w przypadku uczniów, którym przysługuje prawo do przedłużonego czasu pracy – nie dłużej niż 135 minut.

W dniach 25 i 26 maja, uczniowie piszący egzamin w:

  • sali nr 1 przychodzą na 8.30 i wchodzą do szkoły wejściem od strony boiska
  • sali nr 2 przychodzą na 8:20 i wchodzą do szkoły wejściem głównym
  • sali nr 3 przychodzą na 8:25 i wchodzą do szkoły wejściem głównym
  • sali nr 4 przychodzą na 8:20 i wchodzą do szkoły wejściem od strony boiska 

W dniu 27 maja, uczniowie piszący egzamin z języka angielskiego w:

  • sali nr 1 przychodzą na 8:20 i wchodzą do szkoły wejściem głównym
  • sali nr 2 przychodzą na 8:25 i wchodzą do szkoły od strony boiska
  • sali nr 3 przychodzą do szkoły na 8:25 i wchodzą do szkoły wejściem głównym
  • sali nr 4 przychodzą na 8:20, wchodzą do szkoły od strony boiska
  • sali nr 5 przychodzą na 8:35, wchodzą do szkoły wejściem głównym

Przy wejściem do szkoły uczeń otrzyma plastikową torbę wraz z naklejką na swoje imię i nazwisko, w którą zapakuje swoje rzeczy osobiste i przekaże wyznaczonemu pracownikowi szkoły. Po zakończonym egzaminie uczeń zgłasza się po odbiór rzeczy do wejścia, którym wchodził do szkoły.

Niezbędne jest przestrzeganie dyscypliny czasowej. Uczniowie muszą pamiętać, że obowiązuje zakaz gromadzenia się na terenie szkoły. Do szkoły wchodzą, zachowując odległość 1,5 m od koleżanek i kolegów.

Uczniowie wchodzą do sal zgodnie z listą odczytaną przez członków komisji i losują miejsce (ławki będą numerowane). Przypominamy o zakazie wnoszenia do sali, w której przeprowadzany jest egzamin ósmoklasisty, wszelkich urządzeń telekomunikacyjnych. Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin można przynieść własną małą butelkę z wodą, którą należy postawić obok ławki.

Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających.

Dodatkowe informacje:

  1. Zdający powinni mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość (np. legitymację szkolną) i okazać go w razie potrzeby.
  2. Zdający zajmuje miejsce przy stoliku, którego numer wylosował. Do sali egzaminacyjnej wnosi jedynie dozwolone przybory: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem; dodatkowo na egzamin z zakresu matematyki może wnieść również: linijkę. Na egzaminie ósmoklasisty nie wolno korzystać z kalkulatora i słowników.
  3. Po rozdaniu zdającym arkuszy egzaminacyjnych uczniowie spóźnieni nie zostają wpuszczeni do sali egzaminacyjnej. W uzasadnionych przypadkach, jednak nie później niż po zakończeniu czynności organizacyjnych, decyzję o wpuszczeniu do sali egzaminacyjnej ucznia spóźnionego podejmuje przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego, ale zdający kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym o czasie zapisanym na tablicy. Uczniowie zapoznają się z instrukcją dla ucznia zamieszczoną na pierwszej stronie arkusza. Następnie sprawdzają, czy arkusze egzaminacyjne są kompletne i zawierają kolejno ponumerowane wszystkie strony. W razie potrzeby zgłaszają braki przewodniczącemu zespołu nadzorującego i otrzymują kompletne arkusze.
  4. Czas pracy z arkuszem egzaminacyjnym liczy się od momentu zapisania czasu na tablicy.
  5. W przypadku egzaminu z języka obcego nowożytnego, bezpośrednio po zapisaniu godziny rozpoczęcia i zakończenia egzaminu następuje odtworzenie nagrania z płyty CD. Na płycie oprócz tekstów w języku obcym nagrane są instrukcje w języku polskim dotyczące rozwiązywania zadań, przerwy na zapoznanie się z treścią zadań oraz przerwy przeznaczone na rozwiązanie poszczególnych zadań.
  6. Na 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem egzaminacyjnym przewodniczący zespołu nadzorującego przypomina zdającym o konieczności zaznaczenia odpowiedzi na karcie odpowiedzi. Obowiązek ten nie dotyczy uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się.
  7. Po upływie wyznaczonego czasu na pracę z arkuszem egzaminacyjnym, przewodniczący zespołu nadzorującego informuje zdających o zakończeniu pracy; wyznacza dodatkowy czas (5 minut) na sprawdzenie poprawności przeniesienia przez uczniów odpowiedzi na kartę odpowiedzi (dotyczy zdających, którzy mają obowiązek zaznaczenia odpowiedzi na karcie); zleca członkom zespołu odbiór arkuszy od uczniów. W obecności wszystkich uczniów członkowie zespołu nadzorującego sprawdzają kompletność arkuszy i przyjmują je od zdających. Następnie przewodniczący zezwala zdającym, z wyjątkiem ucznia, który ma być obecny podczas pakowania materiałów egzaminacyjnych, na opuszczenie sali.
  8. Nieprzystąpienie do egzaminu w dniach 25-27 maja 2021 r. oznacza konieczność przystąpienia do egzaminu w terminie dodatkowym 16.06.2021 r. – język polski 17.06.2021 r. - matematyka, 18.06.2021r. - język obcy nowożytny.

Oto wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w czasie pandemii

  1. Na egzamin może przyjść wyłącznie zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły, obserwator, egzaminator lub inna osoba zaangażowana w przeprowadzanie egzaminu – bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19.
  2. Zdający, nauczyciel inny pracownik szkoły, obserwator, egzaminator lub inna osoba zaangażowana w przeprowadzanie egzaminu nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych, z wyjątkiem osoby, która przechorowała COVID-19 (tzn. jest ozdrowieńcem) oraz osoby zaszczepionej przeciwko COVID-19 (tzn. osoby, która przyjęła wszystkie przewidziane procedurą dawki danej szczepionki) – osoba ta może przyjść na egzamin, nawet jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji bądź osobą na kwarantannie.
  3. Rodzic/Prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.
  4. Podczas egzaminu w szkole mogą przebywać wyłącznie:
    • zdający
    • osoby zaangażowane w przeprowadzanie egzaminu, tj. członkowie zespołów nadzorujących, obserwatorzy, egzaminatorzy, specjaliści pracujący ze zdającymi, którym przyznano dostosowanie warunków lub formy przeprowadzania egzaminu, osoby wyznaczone do przygotowania i obsługi oraz obsługujące sprzęt i urządzenia wykorzystywane w czasie egzaminu (np. komputery, sprzęt medyczny), asystenci techniczni;
    • inni pracownicy szkoły odpowiedzialni za utrzymanie obiektu w czystości, dezynfekcję, obsługę szatni itp.;
    • pracownicy odpowiednich służb, np. medycznych, jeżeli wystąpi taka konieczność.
  5. Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.
  6. Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych, linijki.

 Środki bezpieczeństwa osobistego

  • Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5m) oraz mają zakryte usta i nos (maseczką jedno- lub wielorazową).
  • Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających.
  • Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej1,5-metrowego odstępu).
  • Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:

a) podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie;

b) wychodzi do toalety;

c) kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.

  • Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, członkowie zespołu nadzorującego, obserwatorzy i inne osoby uczestniczące w przeprowadzaniu egzaminu, np. specjaliści z zakresu niepełnosprawności, nauczyciele wspomagający, podczas poruszania się po sali egzaminacyjnej powinni mieć zakryte usta i nos. Mogą odsłonić twarz, kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc, przy zachowaniu niezbędnego odstępu.
  • Zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku/ stanowisku egzaminacyjnym (w przypadku zdających) lub kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc (w przypadku członków zespołu nadzorującego i innych osób zaangażowanych w przeprowadzanie egzaminu w danej sali).
  • Zdający, którzy nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej, trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa lub z powodu zaawansowanych schorzeń neurologicznych, układu oddechowego lub krążenia, przebiegających z niewydolnością oddechową lub krążenia, mogą przystąpić do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej. W takiej sytuacji minimalny odstęp, jaki musi zostać zachowany pomiędzy samymi zdającymi oraz zdającymi i członkami zespołu nadzorującego, wynosi 2 m.