Szkoła Podstawowa nr 10 im. H. Sienkiewicza
81 74 72 846
  • Szkoła Podstawowa nr 10 w Lublinie

23 kwietnia 2021 roku obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Niestety, już drugi rok tylko w Internecie. Święto książek i pisarzy po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku. UNESCO pragnie w ten sposób promować czytelnictwo, edytorstwo i ochronę własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Uczniowie klas siódmych wybrali najcenniejszą książkę, jaką mają w domowej biblioteczce. Oto skarby!

Kinga Dobek wybrała pozycję Józefa Hałysa pt. ,,Polska piłka nożna’’: „Wybrałam tę książkę, ponieważ czytałam już ją wiele razy i interesuję się piłką nożną. Uważam ją za najcenniejszą, bo zawarte jest w niej mnóstwo informacji o różnych klubach piłkarskich. Czytając ją, możemy dowiedzieć się dużo więcej niż oglądając programy telewizyjne. Jest w niej mnóstwo danych historycznych i rysunki proporczyków. Stoi w domowej biblioteczce, odkąd pamiętam. Należy  do mojego taty. Ponadto nie można jej już kupić w żadnym sklepie, ponieważ ma swoje lata, co czyni ją jeszcze atrakcyjniejszą”.

Justyna Jurkiewicz nie mogła zdecydować się na jeden skarb: „Moim zdaniem „Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu” wielu autorów, powstałe pod natchnieniem Ducha Świętego, to książka najcenniejsza w domu, ponieważ dzięki niej poznajemy sens istnienia, życia oraz daje ona nam dużo do myślenia, dostarcza rad, jak właściwie żyć. Jest to jeden z najważniejszych przedmiotów w życiu chrześcijanina, stanowi podstawę religii. Aby ją zrozumieć, potrzeba czasu cierpliwości, wiary oraz      ufności  Bogu. Jest to cudowna, inna niż wszystkie pozostałe, księga, wyjątkowo piękna, zawsze, gdy ją czytam, wydaje mi się, że sam Bóg mi to opowiada”.

Drugi wybór Justyny padł na „Baśnie” Hansa Christiana Andersena: ”Wybrałam tę książkę, ponieważ przechodzi ona przez kolejne pokolenia w mojej rodzinie. Pozycja ta jest najstarszą księgą w moim domu, ma 65 lat! Została wydana w 1956 roku. Najprawdopodobniej kupiła ją moja prababcia, potem odziedziczył ją mój dziadek, a następnie moja mama, która przekazała ją później mi i mojemu rodzeństwu. Lektura ta zawiera piękne i ciekawe baśnie Andersena ponadpokoleniowe i zawsze na czasie”.

Kacper Kiepura poleca: „Najcenniejszą pozycją w mojej biblioteczce jest książka „Podróżnicy z piaskownicy” autorstwa Doroty Gellner.  Jest ona dla mnie taka ważna, ponieważ była to moja pierwsza książeczka. Gdy byłem mały, mama czytała mi ją tyle razy, że nauczyłem się jej tekstu na pamięć”.

Nikola Krupa:  „Książka, którą wybrałam, to "Harry Potter i kamień filozoficzny". Została napisana przez J.K. Rowling, jej anglojęzyczna wersja została opublikowana przez wydawnictwo Bloomsbury Publishing, a polska wersja została wydana przez wydawnictwo Media Rodzina. Jest ona dla mnie bardzo ważna, ponieważ jest to prezent od mojej najlepszej przyjaciółki - Zuzy, z okazji pierwszej rocznicy naszej przyjaźni. Bardzo często sięgam po tę książkę, bo kojarzy mi się ona z miłymi chwilami, które spędzam z Zuzą”.

Aleksandra Majchrowicz napisała: „Moją najcenniejszą książką jest ,, Wiśniowe serce” Cathy Cassidy. Uważam tak, ponieważ książka opowiada o dziewczynie w moim wieku, której życie całkowicie się zmienia; niektóre rzeczy na lepsze, a niektóre na gorsze, jednak ona nadal pozostaje silna i zawzięta, co motywuje mnie do tego, abym również nigdy się nie poddawała i zawsze była sobą. Cała ta historia jest naprawdę bardzo pouczająca i życiowa, choć na początku może się wydawać, że jest jak każda inna książka o dorastającej dziewczynie. Każda dziewczyna, niezależnie od wieku, powinna ją przeczytać. Ta książka zajmuje specjalne miejsce w mojej biblioteczce”.

Krzysztof Nadulski zachwala pozycję Janusza Wojciechowskiego pt. „Nowoczesne zabawki”: „Ta książka jest dla mnie najcenniejsza z kilku powodów. Dostałem ją na urodziny od dziadka; czytelnie pokazuje działanie i budowę elektronicznych zabawek, nie znalazłem książki  podobnie pokazującej działanie elektroniki w zabawkach”.

Monika Ostrowska: „Najcenniejsza książka w mojej biblioteczce to: ,,Karol Wojtyła – Jan Paweł II. Kronika życia i pontyfikatu” Andrzeja Nowaka. Postać Jana Pawła II - papieża Polaka, osoby, która wskazała mi, jak można być wspaniałym człowiekiem w stosunku do drugiej osoby, jeśli tylko chcemy. Papież jest dla mnie ogromnym autorytetem. Cenię Go nie tylko jako papieża, lecz jako osobę autentyczną, szczerą i prawdziwą. Kochał wszystkich ludzi, umiał przebaczać, był tolerancyjny, swoją nauką docierał do wszystkich- dotarł również do mnie. <<Musicie od siebie wymagać nawet gdyby inni od Was nie wymagali. >>”.