Światowy Dzień Zespołu Downa, ang. World Down Syndrome Day (WDSD) to święto obchodzone corocznie 21 marca, zostało ustanowione w 2005 roku a od 2012 roku pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Data obchodów nie jest przypadkowa – jest to 21 dzień 3 miesiąca a dodatkowy trzeci chromosom w 21 parze chromosomów w komórkach człowieka powoduje występowanie tej wady genetycznej.
W tym dniu na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi.

W tym roku nasza szkoła również włączyła się w obchody ŚDZD. Pod hasłem „Poznaj mnie i mój zespół” w dniach 15-19.03.2021 r. zostały przeprowadzone przez wychowawców zajęcia. W klasach klas IV-VIII spotkania odbyły się zdalnie, natomiast młodsze klasy 0-III uczestniczyły w zajęciach w szkole. Swoją solidarność z rodzinami i osobami z Zespołem Downa uczniowie pokazali poprzez założenie symbolicznych kolorowych skarpetek włączając często całą rodzinę.

Powstały również plakaty plastyczne i graficzne z których wyróżniono i nagrodzono:

I miejsce Amelia Jarmuł 7d

II miejsce Zuzanna Korab 7b

III miejsce Paweł Goluch 7d

Wyróżnienie Mateusz Czyż 6c

Uczennice z klasy 5a - Gabrysia Smęt i Martynka Musik przygotowały taneczny challenge  #dancefortrisomy21... link do prezentacji

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie Uczniom i ich Rodzinom, Wychowawcom a zwycięzcom gratulujemy!