W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2020 biblioteka szkolna ogłasza konkurs  dla klas 4 - 6

Regulamin szkolnego konkursu czytelniczego  „Konkurs pięknego czytania prozy” dla uczniów klas 4 - 6

Cele konkursu:

• Wzmacnianie wiary ucznia w swoje możliwości.
  • Rozwijanie uzdolnień ucznia.
  • Popularyzacja książki i czytelnictwa wśród uczniów.
  • Propagowanie idei pięknego czytania.
  • Poszerzenie kompetencji czytelniczych (doskonalenie umiejętności posługiwania się żywym słowem, wyraźnego i wyrazistego czytania, sztuka interpretacji tekstu)
  • Rozwijanie aktywności czytelniczej uczniów.
  • Rozbudzanie wrażliwości na piękno języka literackiego.

Zasady konkursu:

• Konkurs adresowany jest do uczniów klas 4 – 6
  • każda klasa wybiera (np.na zajęciach wychowawczych) przedstawiciela, który bedzie reprezentowal klasę podczas konkursu szkolnego,
  • konkurs ma charakter otwarty, to znaczy wybrane do czytania teksty mogą dotyczyć dowolnego tematu. Temat powinien uwzględniać zainteresowania ucznia. Tekst konkursowy nie może zawierać wulgaryzmów ani słów obraźliwych.
  • forma literacka tekstu jest dowolna, ma to być proza, np.: fragment powieści, fragment opowiadania, notatka prasowa itp.
  • charakter (wesoły, smutny, poważny, ironiczny itd.) wybranego tekstu powinien być dostosowany do umiejętności i osobowości uczestnika konkursu.

Przygotowanie do udziału w konkursie:

1. Uczestnik wybrany w klasie przygotowuje do głośnego czytania tekst o objętości nie większej niż format A4, którego czas prezentacji nie przekroczy 5 minut.
  2. Kopię konkursowego fragmentu dostarcza do biblioteki szkolnej.
  3. Przed własnym wystąpieniem:
  4. a) przedstawia się głośno,
  5. b) podaje imię i nazwisko autora oraz tytuł tekstu.

Każde czytanie podlega ocenie według następujących kryteriów:

1. a) trafny wybór tekstu - dostosowany do cech psychofizycznych czytającego,
  2. b) dykcja (wzorowa, poprawna, słaba),
  3. c) modulacja głosu (czytający wyraża np.: radość, przerażenie, zdziwienie,niedowierzanie, obojętność, niezadowolenie lub posługuje się drwiną, sarkazmem, ironią, żartem itp.)

(właściwa, zazwyczaj stosowana poprawnie, nie zawsze stosowana poprawnie, rzadko stosowana, brak zmiany barwy głosu, czytanie monotonne)

1. d) świadome zastosowanie gestu i mimiki,
  2. e) ogólny wyraz artystyczny.

Charakterystyka zwycięzcy

Zwycięzca konkursu pięknego czytania czyta:

1. a) odpowiednio głośno,
  2. b) biegle,
  3. c) wyraziście,
  4. d) poprawnie artykulacyjnie,
  5. e) uwzględnia znaki interpunkcyjne,
  6. f) stosuje pauzy,
  7. g) wyraża różne nastroje i emocje.

Termin – konkurs odbędzie się w czytelni szkolnej 28 X 2020r.  o godz. 14.00

Jury konkursu:

nauczyciele bibliotekarze, nauczyciele języka polskiego oraz pani wicedyrektor szkoły.

Laureaci konkursu otrzymają dyplomy i nagrody książkowe, a ich nazwiska zostaną umieszczone na stronie internetowej szkoły.

Organizatorzy:

Ewa Michalak, Małgorzata Kozak,  Magdalena Fijałkowska, Izabela  Michałowska