W naszej szkole od października 2019 r. działa Szkolne Koło Wolontariatu. W związku ze zbliżającym się końcem roku szkolnego warto podsumować jego pracę.

Wolontariusz jest osobą, która bezinteresownie pomaga innym, poświęca swój czas i bardzo często przynosi ze sobą radość i uśmiech. Mimo, że to dopiero pierwszy rok działalności SzKW stworzyliśmy silną i bardzo aktywną grupę Wolonatriuszy:

1. Babkiewicz Klaudia 8b
  19. Wyszomirski Bartłomiej 5cd
  20. Zachwatowicz Dominik 8c
  21. Zubiak Wiktoria 8b

To był intensywny rok naszej działalności, niestety obecna sytuacja nie pozwoliła nam na realizację zaplanowanych na drugie półrocze działań. Jednak wszystko przed nami i jak tylko będzie to możliwe będziemy kontynuować zamierzone działania.

A oto nasze wspólne inicjatywy:

Całoroczna zbiórka zakrętek dla Hospicjum dla dzieci im. Małego Księcia – Przez cały rok w naszej szkole odbywała się Zakręcona Akcja. Polegała ona na zbiórce zakrętek do specjalnie oznaczonych koszy. Dzięki nim dzieci z hospicjum mogły spełniać swoje marzenia. Zakrętki zbieraliśmy również w domach, kiedy szkoły były zamknięte z powodu kwarantanny. Może będzie okazja, by je przekazać.

Akcja ,,Światełko Pamięci’’ – w naszej szkole w listopadzie odbywała się zbiórka zniczy. 13 listopada, aby uczcić pamięć o tych, którzy umarli, udaliśmy się na pobliski cmentarz, aby zapalić światełko pamięci.

Dzień życzliwości – święto to przypada na 21 listopada. Tego dnia udekorowaliśmy szkolne korytarze cytatami, przywołując w ten sposób wszystkie dobre myśli, słowa i uśmiech.

Charytatywna zbiórka na rzecz uniwersyteckiego szpitala dziecięcego - w dniach 26.11-13.12.2019 r. odbyła się charytatywna  zbiórka przyborów szkolnych oraz zabawek na rzecz Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Uczniowie oraz rodzice chętnie włączyli się w zbiórkę, przez co zebraliśmy bardzo dużo darów.

Zbiórka karmy dla psów i kotów – na przełomie listopada i grudnia, przy współpracy z stowarzyszeniem „Tak Niewiele”, przeprowadziliśmy charytatywną zbiórkę karmy dla bezdomnych czworonogów. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu całej szkolnej społeczności, zebraliśmy 250 kg suchej karmy oraz innych smakołyków.

Góra grosza - na przełomie listopada i grudnia w naszej szkole odbyła się akcja „Góra grosza”. Każda klasa miała w swojej sali skarbonkę, do której uczniowie wrzucali drobne monety. Następnie liczyliśmy  zebrane pieniądze, które trafiły do domów dziecka.

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę – w listopadzie i grudniu włączyliśmy się w akcję PDPZ, która była prowadzona na terenie szkoły oraz na osiedlu Borek w Turce. Zebrane dary trafiły do potrzebujących rodzin. 15 grudnia 2019 roku odbyło się uroczyste zakończenie tegorocznej zbiórki w ramach Akcji PDPZ
w gminie Wólka. Wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami i rodzicami. Tam mogliśmy porozmawiać z p. Ewą Dados - inicjatorka akcji PDPZ.

Dzień wolontariusza – dnia 5 grudnia przygotowaliśmy tablice informujące, czym jest wolontariat oraz czym zajmuje się wolontariusz. Była to dla nas wyjątkowa okazją, aby podzielić się spostrzeżeniami na temat pracy na rzecz innych osób.

Mikołajki – 6 grudnia obchodzimy mikołajki. Tego dnia uczniowie przychodzili do szkoły w niecodziennych strojach: rogi reniferów, mikołajkowe czapki. Od samego rana czekaliśmy na nich i częstowaliśmy ich cukierkami.

Walentynki – 14 lutego Walentynki. Tego dnia powiesiliśmy plakaty z cytatami o miłości, przyjaźni i szacunku do innych. Każdy również miał szansę na napisanie walentynki i wrzucenie jej do pudełka walentynkowego.

Oprócz akcji podanych powyżej, mieliśmy czas na systematyczną pomoc w nauce i zabawę z dziećmi w świetlicy.

Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do włączenia się w działalność Szkolnego Koła Wolontariatu w roku szkolnym 2020/2021. Razem możemy więcej!

Kinga Dobek, kl. 6a