Szkoła Podstawowa nr 10 im. H. Sienkiewicza
81 74 72 846
  • Szkoła Podstawowa nr 10 w Lublinie

Czy wiecie kim byli: Emil Plage, Karol Vetter, Antonina Gryga, Jan Mincel, Łukasz Rodakiewicz, Władysław Barwicki, Tadeusz Mokrski, Anastazy Suligowski? Jeśli nie, możecie poszukać w encyklopedii, internecie albo szkolnych podręcznikach. Jednak klasa 8a poleca w tym celu lekcję na cmentarzu ulicy Lipowej. Wielu wybitnych mieszkańców Lublina, Lubelszczyzny i zasłużonych dla Polski spoczywa na tej najstarszej lubelskiej nekropolii.

Pan przewodnik w ciekawy i przystępny sposób przybliżył ósmoklasistom zmiany zachodzące w kulturze cmentarnej. Lekcja pozwoliła przypomnieć sobie informacje z historii, wiedzy o społeczeństwie, plastyki oraz języka polskiego, a dystans pokonany w czasie zwiedzania na pewno zadowoliłby naszego wuefistę. Style architektoniczne nagrobków, symbolika towarzyszących im zdobień, topografia cmentarza łącznie ze specjalnymi miejscami dla małżeństw wyznających protestantyzm i katolicyzm to tylko część ciekawostek, z którymi przyszło nam się zmierzyć.

Historia Lublina i Polski przegląda się biografiach pochowanych przy ulicy Lipowej ludzi. Najbardziej chyba zaciekawiła nas historia nieznanego nam dotąd człowieka. Aleksander Bieliński. Wiecie kim był? My już tak. To zmarły 1877 roku właściciel majątku Turka!!! Był działaczem niepodległościowym i społecznym, więźniem Cytadeli, zesłańcem na Sybir. Uczniowie z Turki są dumni ze swojego sąsiada przed ponad wieku.

Każdy zapalił swój znicz na wybranym pomniku, zostawiliśmy światła naszej pamięci na mogiłach rozstrzelanych na Zamku Lubelskim, grobie powstańców styczniowych, najstarszym grobie skrywającym anonimowe szczątki z cmentarza farnego oraz pomnikach polityków, aktorów, pisarzy, malarzy, naukowców, działaczy społecznych i żołnierzy. To była niezwykła lekcja, piękna słoneczna pogoda, złote liście wokół pomników sprawiły, że czas spędzony na zadumie minął bardzo szybko. Jesteśmy bogatsi o nowe wiadomości, doświadczenia i przeżycia.