Z 10 na 11 maja 2019r. aktorzy projektu "Pokaz mody książkowej" z kl. 4a i 5b uczestniczyli w niezwykłym wydarzeniu - nocy w Filii nr 35 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Bursztynowej 20. Impreza wpisała się w Rok Stanisława Moniuszki. Na początku uczestnicy zapoznali się z sylwetką i twórczością kompozytora oraz wysłuchali koncertu w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego przygotowanych przez panią Elżbietę Milę - Suską. Obejrzeli stroje z epoki wypożyczone z Teatru Muzycznego i pięknie wyeksponowane na manekinach wypożyczonych z Zespołu Szkół Odzieżowo - Włókienniczych w Lublinie. Następnie czwarto- i piątoklasiści bawili się na dworze wzorem ich rodziców (Gąski, gąski do domu; Czekoladka; Wyścig kapsli; Raz, dwa trzy, Biała Pani patrzy). Po grach przyszła kolej na wysiłek intelektualny - rozszyfrowywanie zakodowanych haseł. Na kolację uczniowie udali się do pobliskiej restauracji, gdzie, nawet największa pizza, zniknęła w mgnieniu oka. Pełni energii czwarto- i piątoklasiści wrócili do biblioteki, by, w kostiumach z epoki i nie tylko, odegrać "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki. Uczniowie z olbrzymim zaangażowaniem wcielali się w role. Finałem było dwukrotne odegranie mazura z opery. Orkiestrą dyrygowała pani Elżbieta Mila - Suska. Kolejnym zadaniem było zilustrowanie "Strasznego dworu" w formie dłuuugiego komiksu. Po tak intensywnym dniu uczniowie ułożyli się do snu. Ostatnią atrakcją była nocna projekcja filmu. Rano wszyscy obudzili się w świetnych humorach. To była wyjątkowa i niezapomniana noc!