7 marca 2019r. - klasa 7a wzięła udział w części miejskich obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych. Udaliśmy się do lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Czekając na spotkanie z Panem podpułkownikiem Marianem Pawełaczakiem oglądaliśmy film produkcji IPN pt. ,,Zapora''. Właśnie z tej ciekawej produkcji dowiedzieliśmy się wiele o majorze Hieronimie Dekutowskim ps. ,,Zapora”. Wraz z końcem wojny nie złożył broni i starał się dawać czynny opór komunistycznym władzom. Skupił wokół siebie patriotów, którzy nie mogli się pogodzić z odebraniem Polsce suwerenności. Jednym z najbliższych współpracowników ,,Zapory'” był właśnie pan ppłk. Marian Pawełczak – obecnie 95 letni kombatant.

Gość honorowy spotkania opowiadał piękną polszczyzną o życiu przed wojną, o okupacji i walce w szeregach Żołnierzy Wyklętych. Mogliśmy zadawać pytania i żywiołowo reagować na barwne historie pana podpułkownika.

Pod koniec spotkania zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie z Żołnierzem Wyklętym. W drodze na lody z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, rozemocjonowani dzieliśmy się naszymi wrażeniami. T był naprawdę udany dzień, nawet pogoda nam dopisała!!!