4 i 5 października 2018r. Szkoła Podstawowa nr 10 w Lublinie uroczyście obchodziła dwa ważne wydarzenia: 100. rocznicę powstania placówki oraz 100. rocznicę odzyskania Niepodległości. Patronat nad obchodami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej dr Andrzej Duda, a także: Wojewoda Lubelski dr hab. Przemysław Czarnek, Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski, Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk, Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk oraz Ryszard Montusiewicz Dyrektor TVP3 Lublin.
4 października, po oficjalnym ogłoszeniu rozpoczęcia obchodów przez panią Dyrektor Szkoły Ewę Momot,  uczniowie, rodzice i dziadkowie obejrzeli przedstawienie pt. "Magia jubileuszowej nocy" (tekst E. Kasperek, muzyka E. Mila - Suska, wykorzystano materiały I. Iwanickiej), które zaprezentowali uczniowie z kilku klas przygotowywani przez ponad pół roku przez swoich wychowawców: 3a (M. Kucharzyk), 4a (E. Sidor), 5a (A. Obroślińska), 5b (E. Mila - Suska), 7b (A. Wysocka), 7c (E. Kluziak), zespół taneczny 3a, 8a i 8b (M. Kucharzyk, S. Miłkowski), sportowcy (E. Józefacki), skrzypce Hanna Borsuk. Po spektaklu część uczniów i rodziców wzięła udział w biegu na orientację pod hasłem „100 lat Dziesiątki na 100-lecie Niepodległej” (relacja na stronie szkoły). Pozostali uczniowie uczestniczyli w grach i zabawach sportowych. Dzięki rodzicom na każdego czekał słodki poczęstunek - pyszne ciasta.
5 października, po Mszy Św. odprawionej w Kościele p.w. Św. Agnieszki, szkoła gościła przedstawicieli władz województwa, miasta i kuratorium, dyrektorów szkół i placówek współpracujących, przedstawicieli rad dzielnic, byłych i obecnych pracowników, absolwentów, przyjaciół Dziesiątki. Uroczystość zaszczyciło wielu gości. Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk przyznał szkole Medal 700-lecia Miasta Lublin, który odebrała Dyrektor Szkoły Ewa Momot. Wyróżnił również Medalami Prezydenta Miasta Lublin dziesięciu zasłużonych pracowników szkoły, panie: Elżbietę Trębińską – dyrektora szkoły w latach 1991-1997; Halinę Mackiewicz – dyrektora szkoły w latach 1998-2003; Jolantę Borek – wicedyrektora szkoły; Grażynę Dudzic - Gromnicką – wychowawcę świetlicy; Irenę Iwanicką – emerytowanego nauczyciela; Elżbietę Jakubowską – szkolnego pedagoga; Hannę Kamińska - sekretarza szkoły; Jolantę Szuster - Gąskę – nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej; Barbarę Urban – nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej; Janinę Zmysłowską – wychowawcę świetlicy. Uczniowie przygotowali dla Prezydenta Krzysztofa Żuka album pt. "Nasz Lublin w latach 1918 - 2018. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 imienia Henryka Sienkiewicza w Lublinie oprowadzają Stasia i Nel ulicami Lublina" (redakcja D. Socha). Własnoręcznie wykonany prezent był wyrazem wdzięczności za dotychczasową współpracę i opiekę nad szkołą. Szkolna społeczność zaprezentowała przedstawienie pt. "Magia jubileuszowej nocy", które zyskało uznanie zaproszonych gości, wywołało wzruszenie, śmiech i zachęciło do wspólnego śpiewania. Uroczystość poprowadzili panowie: Tomasz Jasina - absolwent szkoły, komentator sportowy TVP3 Lublin oraz Emanuel Józefacki - nauczyciel wychowania fizycznego. Po oficjalnych obchodach zgromadzeni mogli zwiedzić budynek szkoły, obejrzeć okolicznościowe wystawy i porozmawiać przy poczęstunku oraz jubileuszowym torcie. Obchodom 100-lecia naszej szkoły towarzyszy publikacja "Jubileusz 100 lecia Szkoły Podstawowej nr 10 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie 1918 - 2018" (red. I. MIchałowska).

>>>fotorelacja z obchodów Jubileuszu 100 lat Szkoły Podstawowej nr 10 im. H. Sienkiewicza w Lublinie<<<