Dnia 24 maja 2018 roku klasy 4b i 4a pojechały na całodniową wycieczkę do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie i do muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.

W muzeum znajduje się kilkadziesiąt samolotów, śmigłowców, sprzęt rakietowy i inne wyposażenie wojsk polskich.  Chętni mogli zwiedzić samoloty w środku. Następnie udaliśmy się do miejscowości Wola Okrzejska, gdzie mieści się Muzeum Henryka Sienkiewicza. Muzeum zostało założone w oficynie dworskiej, w której dnia 5 maja 1846 roku przyszedł na świat mały Henryk.

Jedna z sal jest poświęcona rekwizytom z filmów nakręconych na podstawie powieści pisarza. Frajdą dla niektórych było samodzielne wybijanie pamiątkowych monet z miejsca urodzenia Henryka Sienkiewicza. Nieopodal muzeum znajduje się Kopiec Henryka Sienkiewicza. Kopiec jest cały porośnięty trawą i mierzy 15 metrów wysokości, a wejście na szczyt jest bardzo strome. Ziemię na budowę tego kopca przywieziono z różnych miejsc na świecie związanych z pisarzem, np. z Ameryki. Niania Henryka żyła ponad 100 lat i ona też przywoziła ziemię na tę górkę. Byliśmy również w kościele, w którym został ochrzczony mały Henryk i jego rodzeństwo, oraz na cmentarzu, na którym odwiedziliśmy grób matki autora. Obok grobu stoi pomnik pisarza (pierwszego noblisty w Polsce) i jego matki. Na koniec wróciliśmy do parku otaczającego muzeum na ognisko. Najpierw dzieci z klasy 4a piekły kiełbaski, a w tym czasie dzieci z klasy 4b strzelały z łuku. Następnie klasy zamieniły się rolami. Kiełbaski były pyszne!

Moim zdaniem na wycieczce było bardzo miło i wiele dowiedzieliśmy się o samolotach oraz o patronie naszej szkoły. Każdy przywiózł jakieś pamiątki z wycieczki.

Zuzanna Korab 4b